10 rzeczy, które sprawiają, że Twoja firma jest cenniejsza niż Twoja konkurencja

wartość firmy

Jak można się bardzo łatwo przekonać, wartość w firmy tylko w pewnym stopniu zależy od branży, chociaż i tutaj dają się zauważyć bardzo duże różnice. Przedsiębiorstwa działające w tych samych sektorach, a nawet osiągające zbliżone zyski, wyceniane są dziś w bardzo różny sposób. Na czym więc polegają różnice i co sprawia, że jedna firma wyceniana jest wysoko, a inna o wiele niżej. Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych czynników, które mają wpływ na wycenę firmy.

Cykliczność przychodów

Doświadczenie pokazuje, że najbardziej na rynku cenione są firmy, które potrafią osiągnąć nie tylko dochody stałe, ale i cykliczne. Przykładem strategii, która pomaga to uzyskać, jest sprzedaż subskrypcji, czy zawieranie umów, które odnawiane są automatycznie w określonych odstępach czasu. Oczywiście ilość możliwości jest o wiele większa i zależy tylko od wyobraźni przedsiębiorcy. Zobacz także jak wycenić StartUp

Produkt inny niż wszystkie

Na dzisiejszym rynku liczy się przede wszystkim produkt. Niezależnie od jego charakteru, ważne jest by to, co oferujemy naszym klientom, było jak najbardziej unikalne. Jak się okazuje, produkt atrakcyjny pod względem jakości, czy ceny, to tylko jedna strona medalu. Dla współczesnych konsumentów często najważniejsza jest nowość i możliwość kupienia czegoś innego, czego nikt inny jeszcze nie proponuje.

wycena startup

Wysoka szybkość wzrostu

Szybkość rozwijania się firmy świadczy nie tylko o jej aktualnej kondycji, ale też pozwala w pewnym stopniu przewidywać, jak będzie się zmieniać w przyszłości. Potencjalni nabywcy szukają przede wszystkim pewnych inwestycji, a firmy, które rozwijają się szybciej niż ich konkurencja to najczęściej dobry wybór.

Trendy na rynku

W dzisiejszym świecie moda na konkretne marki jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na osiągane wyniki. A na modę – dzięki odpowiednio zaprojektowanym strategiom marketingowym – można wpływać. Potencjalni inwestorzy chętniej interesują się firmami, które aktywnie kreują swój medialny wizerunek.

Miejsce, w którym znajduje się siedziba firmy

W wielu branżach, miejsce w którym znajduje się nasza siedziba, ma ogromne znaczenie. Jest tak na przykład w branży restauracyjnej, czy handlu niektórymi dobrami. Wartość przedsiębiorstwa jest znacznie większa, jeżeli jego siedziba znajduje się w popularnym miejscu, gwarantującym zainteresowanie klientów.

Dywersyfikacja wpływów

Strata jednego klienta może mieć tylko niewielki albo bardzo duży wpływ na dochody uzyskiwane przez przedsiębiorstwo. Wartość firmy szacowana jest zazwyczaj bardzo wysoko wtedy, kiedy posiada ona zróżnicowane źródła dochodów. Przedsiębiorstwa takie postrzegane są jako bezpieczne i bardziej odporne na wahania rynku.

Stabilność i przewidywalność

Dzisiejszy handel, a zwłaszcza handel za pośrednictwem internetu to między innymi wiele, nowoczesnych narzędzi analitycznych. Przedsiębiorca, który dobrze odrobił swoją „pracę domową”, potrafi z tych narzędzi korzystać i doskonale wie, dlaczego klienci przychodzą właśnie do niego, oraz co sprawia, że decydują się na zakup. Dobrze dopracowana strategia sprzedażowa to cecha, która przyciąga inwestorów i znacznie podwyższa wycenę firmy.

Transparentność

Jednym z najważniejszych słów w dzisiejszym biznesie jest transparentność. Oznacza to, że źródła finansowania, wydatki i zyski są w wystarczającej mierze jawne, a firma nie ma niczego do ukrycia. Transparentność sprawia, że firmy postrzegane są jako uczciwe i budzą znacznie większe zaufanie potencjalnych klientów, niż konkurencja.

jak sprzedać firmę

Profesjonalna kadra kierownicza

Sprawnie działające przedsiębiorstwo to przede wszystkim ludzie. Bez nich, firma nie może działać i przynosić zysków. Inwestorzy wiedzą o tym doskonale. Dlatego właśnie firmy, w przypadku których po sprzedaży kadra kierownicza pozostanie na stanowiskach, wyceniane są bardzo wysoko.

Lojalni klienci

Tak samo, jak pracownicy firmy, klienci są niezbędnym elementem, dzięki któremu może ona działać. Najlepiej, jeżeli są to klienci wierni, którzy firmie zaufali, są zadowoleni z usług, chętnie wracają, a czasami również polecają ją innym. Przedsiębiorstwo, które mimo konkurencji było w stanie zgromadzić wokół siebie lojalnych klientów, to dla potencjalnych inwestorów prawdziwy skarb, za który będą w stanie zapłacić bardzo dużo.