Artykuł sponsorowany – jego rola w marketingu.

Artykuł sponsorowany jest to nieoczywista forma reklamy. Musi on być przede wszystkim uniwersalny i ciekawy. Artykuły sponsorowane są bardzo popularną formą w marketingu internetowym. W przypadku takich artykułów bardzo ważne jest, by czytelnik dotrwał do samego końca czytanego tekstu. Głównym zamysłem tworzeniu artykułu jest podanie specjalnego linka, który przekierowuje czytelnika na daną stronę. Ważne jest też, by ów link nie był napisanie nachalnie, tylko wpleciony dobrze w dany tekst. Zatem jak napisać artykuł sponsorowany tak, aby przynosił on oczekiwane dochody?

Co powinien zawierać artykuł sponsorowany

Przede wszystkim na początku trzeba się zastanowić konkretnie nad treścią tego artykułu. Dobrze jest jak, zawiera odpowiednie słowa kluczowe. Nie można też zapomnieć, że głównym celem takiego artykułu jest promowanie danej działalności, czy osoby. Dlatego ważne jest, by przez całość tekstu odnosić się do danego kręgu zainteresowań. Dobrze jest wcześniej zapoznać się z tym, co dana osoba bądź firma robi, żeby móc dokładnie to opisać. Warto także tak napisać artykuł, by treść była atrakcyjna do samego końca. Musi być też dostosowana do danej grupy wiekowej. Dobrze jest też w trakcie tekstu zadawać pytania, na które czytelnik odnajduje odpowiedź w późniejszej jego części. Dobrze jest też znać ogólną formę, jak powinien wyglądać taki tekst od strony technicznej.

Tytuł artykułu – dlaczego taki ważny

Przede wszystkim należy zacząć od dobrze wybranego tytułu. Już sam tytuł powinien wzbudzać zainteresowanie czytelnika i chęć kliknięcia w dalszą część. Najczęściej sprawdzają się dobrze dobrane pytania, które zaciekawią czytelnika. Kolejnym krokiem jest dobrze umiejscowienie tak zwanego leada. Jest to swojego rodzaju wabik, który przyciągnie uwagę czytelnika. Następnie jest wstęp. Ma on na celu wprowadzić zainteresowane osoby do dalszego czytania. Jest to też uzupełnienie tytułu. Musi także być swoistym wprowadzeniem do tematu, ale nie może zdradzać większych szczegółów, które będą ukazane w środkowej części artykułu sponsorowanego. Zobacz także kto to jest Copywritter

Nagłówki i śródtytuły

Kolejnym krokiem takiego artykułu jest rozwinięcie. W tej części trzeba odpowiedzieć na pytania, czy zagadnienia, które się wcześniej postawiło w tekście. Dobrze jest także podzielić artykuł na odpowiednie akapity oraz żeby każdy akapit miał dobrze dobrane śródtytuły. Ważne jest, by każdy śródtytuł był tak samo chwytliwy, jak główny tytuł. Pomoże to utrzymać czytelnika w zaciekawieniu i będzie chciał doczytać artykuł do samego końca z takim samym, bądź nawet większym zainteresowaniem jak na początku tekstu. Dobrze jest także pamiętać, by akapity nie były zbyt długie. Krótsze treści czyta się zdecydowanie lepiej. Trzeba też w dalszym ciągu utrzymać logiczny tok myśli. Nie należy przeskakiwać z jednego tematu do innego, gdyż może to bardzo rozbić czytelnika, który może wtedy pogubić się w tekście.

Niezbędne elementy artykułu sponsorowanego

Jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest podkreślić, czy wytłuścić bardzo ważne zdania bądź jego części, co dodatkowo zwróci uwagę czytelnika. Nie można zapomnieć przy pisaniu tego rodzaju artykułów o ogólnej wizualizacji tekstu. Musi on być zarówno przejrzysty, estetyczny, jak i merytoryczny. Nie mogą pojawiać się żadne błędy interpunkcyjne oraz ortograficzne. Jest to bardzo ważne, gdyż uważny czytelnik od razu zwróci uwagę na takie rzeczy. W środku tekstu dobrze jest umieścić link pozycjonujący – promujący klienta, czy jego działalność. Wtedy czytelnik już będzie miał podstawową wiedzę, czym się zajmuje dana firma i będzie chciał zobaczyć, jak wygląda to na głównej stronie firmy, czy sklepu.

Podsumowanie artykułu

Nie można również zapomnieć o podsumowaniu całości artykułu. Dlatego w zakończeniu powinna znaleźć się krótka informacja o najważniejszych elementach z artykułu. Dobrze jest także zawrzeć tam wszelkie wnioski, które nasunęły się w trakcie pisania artykułu. Swoje miejsce w tekście powinna też znaleźć tak zwana stopka. Jest to podanie danych teleadresowych z informacją o działalności, firmie, sklepie, czy osobie, o której był artykuł. Warto pamiętać, że podanie takich danych jest obowiązkowym elementem przy artykułach sponsorowanych.