Czym jest Dropshipping

Ludzie od zawsze szukają różnych rodzajów zarabiania pieniędzy.
Jedni pracują na etacie jako pracownik na konkretnym stanowisku, inni prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a niektórzy pracują w 100% zdalnie z domu. Jedną z możliwości zarabiania pieniędzy w sposób zdalny, jest dropshipping.

Pewnie teraz niektórzy zastanawiają się, co to jest dropshipping?

Definicja nie jest za bardzo skomplikowana. Dropshipping to bezpośrednia wysyłka do pozyskanych przez nas klientów docelowych, którzy kupują w naszym sklepie bezpośrednio od producenta lub hurtowni. Najlepiej będzie to przedstawić na przykładzie. Nasz sklep znajduje na przykład
na stronie hurtowni telewizor, w okazyjnej cenie, która wynosi 1200 zł. Wystawiamy ten sam telewizor za 1450 zł, ( która wciąż jest okazyjną ceną, ponieważ jego wartość wynosi 1800 zł). W momencie kiedy zgłosi się osoba, która zapłaci 1800 zł, sklep kupuje ten telewizor za 1450 zł, ale nie podaje swoich danych wysyłkowych, tylko dane tej osoby, która od kupiła ten telewizor.

W takim razie można zadać pytanie:

Czym różni się dropshipping, od zwykłego sklepu internetowego.

Różnica jest dosyć znaczna, ponieważ gdy zajmujesz się dropshippingiem, nie potrzebujesz żadnego magazynu, gdzie przechowywałbyś dany towar, gdyż sprzedajesz go bezpośrednio od kogoś co jest równoznaczne z tym że po prostu, sprzedajesz czyiś produkt. Jedni sprzedają pojedynczo, drudzy hurtowo, co wymaga już większego doświadczenia i umiejętności.

Można więc zadać teraz pytanie: Jak zacząć z dropshippingiem?.

Najpierw należy skupić się na trzech rzeczach: produkt, marketing, sklep. Produkt, czyli znalezienie odpowiedniego towaru, reklama, wystawienie oraz odpowiednie zareklamowanie produktu, oraz sklep, czyli estetyczna i czytelna strona. Bez tych trzech „filarów” nie uda ci się sprzedać towaru w znacznej ilości. Jeśli znalazłeś dany produkt, musisz przeanalizować, jakie jest na niego zapotrzebowanie na rynku, kupić go, zagwarantować dostawę przynajmniej w trakcie 7 dni, otworzyć sklep i go zoptymalizować i zacząć reklamować produkt, który chcemy sprzedać, tak w wielkim telegraficznym skrócie.

Dropshipping wady i zalety

Sprzedaż bez magazynu

Dzięki dropshippingowi nie musimy posiadać żadnych powierzchni magazynowych, nie musimy zatrudniać pracowników na magazynie, nie potrzebujemy zawierać żadnych umów z firmami kurierskimi. Zmniejsza to w znaczny sposób koszty, które musimy ponosić, prowadząc nasz sklep. Ułatwia to też logistyczne aspekty naszego biznesu, ponieważ to producent lub hurtownia bierze za nie odpowiedzialność, co też zmniejsza koszty.

Brak magazynu oznacza to, że nie musimy przechowywać zapasów produktu, nie trzeba ich też w żaden sposób sprowadzać z rynku zagranicznego co jest równe z oszczędzaniem na wszelakich podatkach itp., nie musimy się zajmować papierkową robotą, załatwiać wszelakie zgody i certyfikaty, ponieważ tym wszystkim zajmuję się hurtownia, co sprawia że mamy gotowy produkt do sprzedaży.

Wysyłka bez umów z kurierami

Kolejną z zalet jest to, że dropshipping całkowicie zwalnia nas z odpowiedzialności za dostawę produktu, co jest naprawdę dużym ułatwieniem. Brzmi to po prostu jak biznes idealny, jednak niestety tak nie jest, bo można się teraz zastanowić, to w takim razie dlaczego wielkie sklepy nie robią dropshippingu? Ponieważ posiada on także wady, które warto sobie teraz omówić.

Wady dropshoppingu

Pierwszy problem pojawia się wtedy, gdy zamarzymy sobie, żeby powiększyć swój asortyment. Żeby pozyskać nowych klientów, wiadomo że trzeba zwiększyć różnorodność tego, co sprzedajemy. Najprawdopodobniej okaże się wtedy, że będziemy musieli zamówić coś od innego producenta lub od innej hurtowni. I tu może pojawić się problem, bo może się okazać, że klient złoży zamówienie u dwóch różnych hurtowni. Bez sensu jest wysyłać dwie paczki do jednej osoby, ponieważ jest to jakiegoś rodzaju utrudnienie, gdyż w takiej sytuacji klient będzie musiał się umawiać z dwoma różnymi kurierami lub dwa razy chodzić do paczkomatu, składając jedno zamówienie w naszym sklepie, co dla niektórych jest problematyczne, więc najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie tych dwóch zamówień w jedną paczkę.

I w tym momencie znika brak naszej odpowiedzialności za dostawę produktu, ponieważ to my musimy ściągnąć do nas towar od tych dwóch hurtowni lub dostawców, zapakować go i wysłać naszemu klientowi. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w takiej sytuacji trzeba podnieść koszty dostawy nawet dwukrotnie, co może spowodować to, że klient zamówi to samo z drugiego sklepu, który dostarczy mu to po prostu taniej. Jeśli dochodziłoby częściej do takich, warto byłoby zastanowić się nad zatrudnieniem partnera logistycznego, co zwiększyłoby koszty i zaprzeczyło by samej idei dropshippingu.

Poza tym w szczycie sezonu przed wakacjami, każdy zamawia na ostatnią chwilę, co sprawia że decydującym aspektem tego, czy klient kupi towar u nas czy u konkurencji jest czas dostawy, a każde takie przepakowanie może przedłużyć termin dostawy o jeden, dwa lub nawet trzy dni. Kolejnym minusem jest niska marża, czyli inaczej mówiąc zysk, który może wynosić 5 %, 10%, 20%, co nie wygląda zbyt imponująco.

Zwroty towaru

Jest jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia, a mianowicie zwroty, które mogą się pojawić przy większej ilości sprzedawanych produktów. Może dojść do takiej sytuacji, że klient zwróci towar do nas, a my nie mamy już prawa do zwrotu do naszego hurtownika, co sprawia to, że produkt trafia na półkę, a jak wiadomo klientowi, który dokonał zwrotu należy się 100% tego co zapłacił, w co wchodzi koszt zakupu i nasza marża, więc wychodzi na to, że jesteśmy stratni.
Dropshipping jest dobrym wyborem, jeśli chcemy zacząć działać w branży e-commerce, posiada on oczywiście wad, ale także i zalety, co sprawia, że na start jest bardzo dobrym wyborem