Jak zostać świetnym copywriterem i dlaczego warto?

copywritting

Praca zdalna ma wiele swoich plusów. Teoretycznie prawie w każdej branży można się nią zajmować, jednakże ostatnio zaczęła być ona kojarzona głównie z copywrittingiem, czy pracą w marketingu.

Co to jest copywritting?

To taka sztuka sprzedaży tekstem. Nie tylko zresztą, bo w tym momencie copywriterzy zajmują się również zupełnie innymi zadaniami, czyli często np. przygotowując różne treści na strony internetowe czy blogi albo pomagają w tworzeniu znacznie większych i bardziej skomplikowanych kampanii marketingowych. A czy każdy może tak pracować? Na pewno nie. Poradniki, które tłumaczą dokładnie, jak zostać copywriterem, często przyjmują taką postawę, jak gdyby była to jedna z najłatwiejszych branż zawodowych. A tak wcale nie jest. Na szczęście jeśli czujesz, że masz lekkie pióro i otwarty umysł, zawsze możesz spróbować swoich sił w tej branży. A nóż widelec okaże się, że rzeczywiście masz jakiś ukryty talent. Ta branża zawodowa pozwoli ci na nim naprawdę nieźle zarobić, jeżeli tylko nauczysz się go dobrze wykorzystywać i przede wszystkim zaczniesz od razu odpowiednio cenić swoją pracę.

Copywritting w praktyce

Ogólnie rzecz biorąc można by było powiedzieć, że copywriting polega po prostu na pisaniu. Jest to zdecydowanie najważniejszy i podstawowy aspekt tej pracy. Aby się nim zająć na poważnie i zacząć na nim zarabiać, musisz więc przede wszystkim tworzyć treści i to tworzyć je tak, by działały one na swojego odbiorcę. Pisz chociażby do szuflady. Od czego trzeba przecież zacząć.

Jak zacząć pisanie tekstów

Początki kariery wielu copywriterów wyglądały dokładnie tak samo, bo zanim zdecydujesz się stworzyć pierwsze poważne teksty na stronę internetową i wziąć za nie większe pieniądze, musisz upewnić się, że masz odpowiednie umiejętności do tego, by porządnie je przygotować. Musisz więc pisać i to musisz pisać jak najwięcej. Przyda ci się także umiejętność szybkiego sklejania myśli, która staje się wprost niezbędna zwłaszcza w przypadku konstruowania tekstów preclowych. Terminy zresztą nieraz gonią, zadań do wykonania jest coraz więcej, pracy przybywa, a copywriter musi działać, bo w przeciwnym wypadku po prostu nie zarobi. Z czasem jednak to wszystko będzie stawać się coraz prostsze. Musisz tylko wdrożyć się w swoją pracę i nauczyć się tak ją organizować, by zapewniała ci ona jak największe i w pełni satysfakcjonujące zyski.

Ile zarabia copywritter

Naprawdę nielicznym osobom udaje się uzyskiwać czterocyfrowe kwoty za stworzenie jednego tekstu. Początkowo te kwoty będą na pewno znacznie mniejsze. Nieraz za przygotowanie jednego artykułu otrzymuje się mniej niż sto złotych, zwłaszcza jeśli nie ma się jeszcze wyrobionej renomy i przez to nie jest się w stanie wyżej wyceniać zleceń. Nigdy się jednak nie poddawaj. Zanim dojdziesz do etapu, w którym będziesz mógł świetnie się utrzymać i doskonale zarobić na tworzeniu paru tekstów na dzień, najprawdopodobniej zostaniesz zmuszony do przygotowywania znacznie większej ilości zróżnicowanych treści.

Zalety dobrego twórcy tekstów

Bądź jednak cierpliwy. Sumiennie wykonuj swoją pracę i zawsze staraj się ją wykonywać jak najlepiej. Dąż też do tego, by twoje teksty wywierały odpowiedni wpływ na odbiorców, czyli na osoby, które będą je potem czytać. Copywritter nie może być wyłącznie świetnym pisarzem. Musi być również doskonałym sprzedawcą.

Nie powinno się jednak twierdzić, że praca copywritera jest dobrą pracą dla każdego, bo tak na pewno nie jest. Weryfikacji własnych umiejętności można dokonać poprzez kurs na copywritera. Na ogół na takich szkoleniach otrzymuje się drobne zadania do wykonania, na podstawie których każdy sam oceni, czy jest to praca dla niego.