Pozycjonowanie filmów na YouTube

pozycjonowanie filmów youtube

Każdy, kto działa w sieci internetowej chce, by jego działalność była zauważalna przez jak największą ilość obserwatorów. Osoby prowadzące firmy internetowe związane ze sprzedażą konkretnych usług lub towarów, blogerzy, Youtuberzy oraz inni influencerzy pragną dotrzeć do szerokiej grupy ludzi już nie tylko w Polsce, ale nawet poza granicami naszego kraju. Nie od dziś wiadomo, że istnieją specjalne firmy, które zajmują się pozycjonowaniem witryn internetowych, by wyświetlały się one zainteresowanym na najwyższej pozycji. Jak się okazuje, w ostatnim czasie bardzo popularne stało się także pozycjonowanie filmów na YouTube. Co warto o tym wiedzieć? Kto się tym zajmuje? Jak to wszystko wygląda w praktyce? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Co to jest pozycjonowanie?

Ci, co dopiero zaczynają swoje działania w sieci z niektórymi terminami spotykają się pierwszy raz. Mnóstwo osób nawet nie do końca zdaje sobie sprawę, iż za wieloma bloggerami, youtuberami oraz innymi osobami istniejącymi w sieci – nie stoi tylko i wyłącznie świetny pomysł na siebie, ale również wiele tricków i narzędzi, dzięki którym zyskują oni obserwatorów na całym świecie. Nie ma obecnie osób, które z nich nie korzystają. Wiele z popularnych youtuberów nawet wynajmuje fachowe firmy, które w swojej ofercie posiadają między innymi opcję pozycjonowania ich filmów i stron internetowych (np. blogów) tak, by były one widoczne dla każdego, kto zainteresuje się danym zagadnieniem.

Pozycjonowanie YouTube

YouTube od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wielu ludzi na całym świecie. Osoby prowadzące kanały związane z modą, podróżowaniem, gotowaniem, motoryzacją, sportem, polityką, makijażem konsekwentnie i systematycznie budują swoją pozycję na platformie YouTube. Każdy dodany przez nich film jest dokładnie przemyślany oraz opracowany, by był na jak najwyższym poziomie i by zdobył zainteresowanie wielu obserwatorów. Wiele osób nawet dzięki filmom na YouTube zaczęło swoje wielkie kariery (np.: muzycy, aktorzy, styliści mody), gdyż to co stworzyli zostało zauważone przez odpowiednie osoby z konkretnej branży. Nie stałoby się to jednak bez pewnych narzędzi oraz tricków, o których mowa była powyżej.

Jak wypozycjonować film na YouTube?

By konkretny film na YouTube obejrzało jak najwięcej osób (i to nie tylko w Polsce, ale również zagranicą), musi być on umieszczony wysoko w wyszukiwarce tego serwisu. Samo oglądanie konkretnego filmu przez wielu obserwatorów wpływa na to, iż coraz częściej pokazuje się on w wyszukiwarce, gdyż jego pozycja w ten sposób wzrasta. Jednak nie na tyle, by znalazł się on na pierwsze, drugiej czy trzeciej pozycji. Dlatego też mnóstwo youtuberów decyduje się na pozycjonowanie YouTube, które działa bardzo podobnie jak znane wszystkim wyszukiwarki. Potrzeba pewnych algorytmów oraz kilku czynników, by film znalazł się na wyższej pozycji. Odpowiedni tytuł, dobry opis, umieszczone pod filmem konkretne słowa kluczowe – to wszystko wbrew pozorom ma wpływ, które miejsce zajmuje określony film na portalu. Co ciekawe, nawet takie kwestie jak temat danego filmu, jego długość, dźwięk, jakość obrazu oraz inne drobiazgi, również mogą przyczyniać się do tego, czy film będzie w rankingu dość wysoko, czy też nie.

pozycjonowanie youtube

Profesjonalne firmy a pozycjonowanie YouTube

Większość osób oddaje pozycjonowanie swoich filmów profesjonalistom. Nie każdy bowiem musi się znać dobrze na wszystkich trickach, które wykorzystują znane portale. Niektórzy youtuberzy, blogerzy oraz właściciele stron internetowych nie do końca nawet znają się na samym tworzeniu stron internetowych oraz nie potrafią samodzielnie stworzyć solidnej reklamy swojej działalności. Warto więc wiedzieć, iż takie profesjonalne pozycjonowanie wykonywane przez informatyków, a nawet fachowe biura informatyczne, które zajmują się tym na co dzień, to rodzaj swoistej reklamy, która jest obecnie niezwykle popularna w sieci. Każdy, kto nagrywa tego rodzaju filmy doskonale wie, że żeby zaistnieć w szerokim gronie publiczności – musi zostać zauważony. Jednak, by tak się stało, powinien się on dobrze zareklamować. Im wyższa pozycja w rankingu najczęściej i najchętniej oglądanych filmów na YouTube, tym lepiej. Jest to naturalna, sprawdzona i bardzo praktyczna reklama, która nie razi odbiorców, nie jest nachalna – a działa!

Kiedy najlepiej sprawdza się tego rodzaju pozycjonowanie?

Osoby działające prężnie w sieci tak naprawdę nigdy nie mogą przewidzieć, czy dany film zrobi furorę wśród odbiorców, czy też nie. Zdarzają się projekty, nad którymi ich twórcy bardzo długo pracowali i które według nich są naprawdę dobre – jednak ich oglądalność jest bardzo słaba. Zdarza się również wręcz odwrotnie. Są filmy kręcone na szybko, bez jakiegokolwiek przygotowania, aczkolwiek dotyczące poruszających tematów lub dość kontrowersyjnych kwestii – które już w ciągu godziny od umieszczenia ich na kanale YouTube obejrzało mnóstwo osób. Dlaczego tak się dzieje? Sami twórcy niestety nie znajdują odpowiedzi na to pytanie. W dużej mierze zależy to od tego, czym interesują się obecnie odbiorcy oraz co trafia w ich gusta.

Na co zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu?

Każda fachowa firma zajmująca się pozycjonowaniem filmów na YouTube tak naprawdę zna wiele tricków, które przyczyniają się do tego, iż dany film znajduje się wyższej w rankingu. Jest to więc bardzo skrupulatna, często czasochłonna współpraca między informatykami, programistami a samymi twórcami konkretnych projektów.
Niezwykle ważną kwestią obecnie jest np.: tytuł filmu, który dodaje youtuber na swój kanał. Powinien być on ciekawy, czytelny, jasny, czasami nawet kontrowersyjny, by wzbudzić zainteresowanie potencjalnych odbiorców. Wielu informatyków poleca także influencerom, którzy nagrywają dość długie (np. dwugodzinne filmy) by stworzyli skrót takiego filmiku (np. dwuminutową reklamę), by zachęcić odbiorców do jego obejrzenia. Wówczas w krótkiej wersji naprawdę trzeba się postarać, by zwrócić uwagę na to, co będzie się znajdowało w filmiku oraz jak najbardziej zachęcić inne osoby do jego obejrzenia.