Social media dla firm – najważniejsze platformy

Kanały social media dla firm: Najważniejsze platform w 2022 roku

Media społecznościowe to ogólne określenie mediów, w których internauci wymieniają się doświadczeniami, opiniami, wrażeniami lub informacjami oraz gromadzą wiedzę. Nigdzie komunikacja nie jest tak szybka, osobista i łatwa jak w mediach społecznościowych. Istnieją różne sposoby wymiany pomysłów i nawiązywania relacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o obrazy, teksty czy filmy — nie ma ograniczeń w zakresie multimediów. Niemniej jednak niektóre kanały są bardziej odpowiednie niż inne.

Social media dla firm

Wspólną cechą wszystkich platform jest przede wszystkim interakcja. Tworzenie własnych treści jest zwykle szybkie i łatwe i można je udostępniać wszystkim kontaktom. Jednak w zależności od treści i projektu postów odpowiednie są różne kanały mediów społecznościowych. W związku z tym konieczne jest indywidualne dostosowanie komunikacji do każdej platformy. Poniższe kanały różnią się pod względem przetwarzania komunikacji, a tym samym oferują różne możliwości.

Facebook idealny do promocji

Facebook jest nadal uważany za najczęściej używaną sieć na świecie i ma miliardy użytkowników. Platforma ogromne daje szanse na duży zasięg i jest obecnie jednym ze standardowych kanałów każdej firmy. Ponadto Facebook ma tę zaletę, że pozwala skonfigurować komunikację na różne sposoby, w zależności od preferencji. Teksty, obrazy i filmy pozwalają na zróżnicowanie wkładów. Użytkownicy mogą odpowiadać w funkcji komentarzy lub za pośrednictwem wiadomości, jeśli nie powinny one być publiczne. Klienci, partnerzy czy opinia publiczna, docierają do prawie każdej grupy docelowej. Ważne jest, aby posty były zaprojektowane w taki sposób, aby oferowały wartość dodaną dla użytkownika. Facebook może zdobywać punkty dzięki łatwości obsługi i możliwościom wymiany jako odpowiednia platforma komunikacyjna dla każdej firmy.

Czy warto reklamować się na Instagramie

Kanał mediów społecznościowych Instagram jest spółką zależną Facebooka i w ciągu ostatniego roku pozyskał dużą liczbę użytkowników. Platforma rozrasta się i to w coraz szybszym tempie. Jako druga co do wielkości sieć staje się więc coraz bardziej interesująca dla firm. Komunikacja odbywa się za pomocą obrazów, krótkich opisów tekstowych i ograniczonych czasowo filmów. Oprócz tych opcji do komunikacji można wykorzystać funkcję „stories”. Dzięki tej specjalnej funkcji można nagrać wideo, które zostanie usunięte po 24 godzinach. Każdy, kto zdecyduje się na komunikację na tej platformie, zdecydowanie powinien skorzystać z tej funkcji. Bardzo ważna jest tutaj autentyczność i wiarygodność.

Czy Twitter jest odpowiedni dla firm?

Serwis mikroblogowy Twitter jest również jednym z najpopularniejszych kanałów mediów społecznościowych na świecie i jest platformą z trzecią co do wielkości liczbą użytkowników. Każdy użytkownik tego kanału może teraz wysyłać tweety o długości nie większej niż 280 znaków. Ideą Twittera jest komunikacja w czasie rzeczywistym, dlatego też należy„tweetować” kilka razy dziennie, aby każdy tweet oferował czytelnikowi wartość dodaną. Szczególnie ważne są hashtagi, które umożliwiają networking w sieci i zwiększają zasięg. Bardzo ważna jest indywidualna komunikacja, która jest specjalnie ukierunkowana na ten kanał. Chociaż Twitter ma wielu użytkowników platforma nie należy do najczęściej używanych w Polsce. Wiele firm jeszcze tak naprawdę nie dostrzegło mocy krótkich tweetów. Jednak to właśnie dzięki krótkim wiadomościom firmy mogą rozszerzyć swoje usługi informacyjne, aby mogły szybko i bezpośrednio zwracać się do klientów, zwiększając tym samym ich lojalność.

Dla kogo jest TikTok

Wśród młodszego pokolenia bardzo popularny jest TikTok. Ta platforma działa podobnie jak Instagram, tylko z klipami muzycznymi zamiast zdjęć. Dzięki dobrze umiejscowionej reklamie TikTok może być włączony jako kanał mediów społecznościowych w dowolnej strategii marketingowej. Użyte hashtagi zachęcają społeczność do kręcenia filmów o podobnej treści. Stwarza to nie tylko bezpośrednią interakcję między firmą a klientem, ale także możliwość wygenerowania wysokiego zasięgu przy dobrej kampanii i połączenia użytkowników z marką firmy.

Snapchat kiedy warto się reklamować?

Platforma Snapchat łączy w sobie funkcji kanałów mediów społecznościowych. Jest to aplikacja do przesyłania wiadomości graficznych. Snapchat umożliwia wysyłanie obrazów jako wiadomości, które usuwają się same po kilku sekundach. Edytowane zdjęcia z filtrami, krótkie teksty lub małe animacje można wysyłać bezpośrednio do znajomych, lub udostępniać całej społeczności. Tutaj również użytkownicy mają możliwość tworzenia historii, a tym samym opowiadania historii. Oprócz zdjęć dostępna jest również funkcja czatu, która umożliwia wymianę tekstów. Grupa docelowa jest tutaj młoda i dlatego należy do niej zwracać się w inny sposób. Treści na tej platformie powinny być jak najbardziej prywatne, humorystyczne i kreatywne, aby komunikacja pasowała do kanału.

Linkedin dla pracujących

LinkedIn ma mniej więcej tyle samo użytkowników co Twitter i jest uważany za jedną z najważniejszych sieci biznesowych na świecie. Jednak komunikacja w tym kanale mediów społecznościowych jest skierowana przede wszystkim do partnerów korporacyjnych lub pracowników. Platforma ta oferuje użytkownikom możliwość zbudowania własnej sieci, wykorzystania jej do orientacji zawodowej lub jako serwisu informacyjnego i wymiany wiedzy. Im intensywniejsze korzystanie z platformy, tym bardziej opłaca się zainwestować w zakup funkcji konta premium. Treści powinny być tutaj tworzone regularnie w celu ciągłego dalszego rozwoju wizerunku firmy. Tak jak TikTok i Snapchat są skierowane do młodszego pokolenia, tak LinkedIn częściej dociera do osób starszych lub pracujących.